Powiatowy Zespół Szkół nr 2 w Rumi - Wewnętrzna Procedura Antymobbingowa
A A

Powiatowy Zespół Szkół nr 2 im. Hipolita Roszczynialskiego w Rumi

Wewnętrzna Procedura Antymobbingowa

w Powiatowym Zespole Szkół nr 2 im. Hipolita Roszczynialskiego w Rumi

z dnia 19.08.2019r.

 

 

Postanowienia ogólne

 § 1

Wewnętrzna Procedura Antymobbingowa, zwana dalej WPA, ustala zasady przeciwdziałania zjawisku mobbingu w Powiatowym Zespole Szkół nr 2 w Rumi.

§ 2

Ilekroć w Procedurze jest mowa o:

  • Komisji Antymobbingowej – należy przez to rozumieć komisję powoływaną przez Dyrektora Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w celu rozpatrywania skarg o mobbing;
  • Mobbingu – należy przez to rozumieć działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszanie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników;
  • Pracodawcy – należy przez to rozumieć Powiatowy Zespół Szkół, reprezentowany przez Dyrektora Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Rumi;
  • Pracowniku – należy przez to rozumień osobę pozostającą z Pracodawcą w stosunku pracy.

 

 

Przeciwdziałanie mobbingowi

 § 3

  1. Jakiekolwiek działania lub zachowania noszące znamiona mobbingu nie będą w żaden sposób tolerowane przez Pracodawcę.
  2. Aby działania lub zachowania dotyczące Pracownika mogły być uznane za mobbing, muszą spełniać następujące warunki:
  • dotyczą Pracownika lub są przeciwko niemu skierowane.
  • polegają na nękaniu, zastraszaniu, oczernianiu, grożeniu itp.,
  • mają charakter uporczywy, powtarzalny, długotrwały,
  • powodują u poszkodowanego pracownika zaniżoną ocenę przydatności zawodowej,
  • powodują lub mają na celu poniżenie lub ośmieszenie tego Pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników.

 § 4

  1. Każdy pracownik, który uważa, że doświadczył jakiejkolwiek formy mobbingu lub zaobserwował zjawisko mobbingu wobec innych Pracowników, uprawniony jest do złożenia pisemnej skargi do Dyrektora.
  2. Skarga powinna znajdować się w zamkniętej kopercie z napisem „Do rąk własnych Dyrektora Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Rumi”.
  3. Skarga powinna zawierać: (wzór skargi stanowi załącznik nr 3 do WPA)
  • przedstawienie stanu faktycznego, czyli działania lub zachowania przełożonych lub współpracowników, które zdaniem skarżącego są mobbingiem,
  • wskazanie z imienia i nazwiska sprawcy lub sprawców mobbingu,
  • przytoczenie dowodów potwierdzających działania mobbingowe,
  • własnoręczny podpis i datę.
  1. Skargi anonimowe nie będą rozpatrywane.

§5

  1. Dyrektor PZS nr 2 w Rumi, każdorazowo w ciągu 7 dni roboczych od dnia złożenia skargi powołuje Komisję Antymobbingową, zwaną dalej Komisją, której zadaniem jest obiektywne rozpatrzenie skargi, ustalenie, czy skarga jest zasadna i czy wystąpiło lub występuje zjawisko mobbingu.
  2. Komisja składa się z co najmniej trzech członków.
  3. W skład Komisji wchodzą:
  • Upoważniony przez Dyrektora Pracownik jako Przewodniczący Komisji,
  • Przedstawiciel wskazany przez poszkodowanego pracownika,
  • Pracownik prowadzący sprawy pracownicze w PZS nr 2 lub osoba go zastępująca.
  1. W skład Komisji mogą wchodzić również, o ile zachodzi uzasadniona potrzeba, inne osoby wskazane przez Dyrektora, mające przygotowanie z zakresu psychologii pracy i rozwiązywania konfliktów społecznych.
  2. Członkiem Komisji nie może być osoba, której dotyczy skarga o mobbing, ani osoba wskazana w skardze, jako sprawca mobbingu. W takiej sytuacji Starosta wskazuje do składu Komisji osoby gwarantujące prawidłowy tok postępowania.
  3. Komisja powinna rozpatrzyć skargę bez zbędnej zwłoki, nie później niż w ciągu 14 dni od dnia złożenia skargi.
  4. Po wysłuchaniu wyjaśnień poszkodowanego pracownika, domniemanego sprawcy (sprawców) mobbingu i świadków oraz przeprowadzeniu postępowania dowodowego Komisja podejmuje decyzję zwykłą większością głosów, co do zasadności rozpatrywanej skargi.
  5. Z postępowania Komisji sporządzany jest protokół, który podpisują wszyscy członkowie Komisji i uczestnicy postępowania. (wzór protokołu stanowi załącznik nr 4 do WPA). Protokół zawiera w szczególności:
  • opis stanu faktycznego stwierdzonego w toku przeprowadzonego postępowania, ze wskazaniem, czy potwierdziły się zarzuty zawarte w skardze,
  • rozstrzygnięcie,
  • proponowane środki prawne wobec sprawcy lub sprawców mobbingu.
  1. Postępowanie przed Komisją ma charakter poufny, z poszanowaniem praw zarówno osób wnoszących skargę, jak i sprawców mobbingu, a fakty ustalone w trakcie postępowania nie mogą być ujawniane publicznie.
  2. Protokół z prac Komisji przekazywany jest Dyrektorowi oraz skarżącemu i osobie (osobom), których skarga dotyczy do zapoznania, co potwierdzają własnoręcznym podpisem.

§6

  1. W razie uznania skargi za zasadną, wobec sprawcy lub sprawców mobbingu mogą być zastosowane sankcje przewidziane przepisami.
  2. W rażących przypadkach mobbingu Pracodawca może rozwiązać ze sprawcą lub sprawcami stosunek pracy w trybie przewidzianym dla zwolnień dyscyplinarnych.

 

 

Postanowienia końcowe

§ 7

  1. Kadra Kierownicza PZS nr 2 odpowiedzialna jest za kształtowanie w pracy przyjaznego środowiska.

§8

  1. Oświadczenia o zapoznaniu się z WPA, zaopatrzone w datę i podpis pracownika powinny być dołączone do akt osobowych pracownika. (wzór oświadczenia stanowi załącznik nr 2 do WPA)
  2. Pracowników prowadzących sprawy pracownicze zobowiązuje się do zapoznawania nowych pracowników zatrudnianych w Powiatowym Zespole Szkół nr 2 w Rumi z Wewnętrzną Procedurą Antymobbingową.

§9

  1. Postanowienia Wewnętrznej Procedury Antymobbingowej w żaden sposób nie wyłączają prawa pracownika do dochodzenia swoich roszczeń z tytułu mobbingu na drodze sądowej. Skorzystanie przez pracownika z takich środków ochrony prawnej nie jest również uzależnione od wcześniejszego zastosowania postanowień Wewnętrznej Procedury Antymobbingowej.