Powiatowy Zespół Szkół nr 2 w Rumi - ORGANIZACJA KSZTAŁCENIA NA ODLEGŁOŚĆ
A A

Powiatowy Zespół Szkół nr 2 im. Hipolita Roszczynialskiego w Rumi

ORGANIZACJA KSZTAŁCENIA NA ODLEGŁOŚĆ

w PZS nr 2 im H. Roszczynialskiego w Rumi

 

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych

- Zarządzenie Dyrektora  nr 5/2020 z dnia 11 marca 2020 w sprawie procedury na wypadek profilaktycznego odwołania zajęć/zamknięcia szkoły w związku z zagrożeniem wystąpienia zarażenia koronawirusem COVID-19.

- Rozporządzenie MEN  z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

- Rozporządzenie MEN  z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

- Rozporządzenie MEN z dnia 20 marca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

  1. Podstawową i obowiązującą formą komunikacji jest platforma LIBRUS, zaś wspomagająco wszelkie inne dostępne komunikatory internetowe czy telefoniczne. Dodatkową formę komunikacji ustalają/wybierają nauczyciele poszczególnych przedmiotów (w zależności od specyfiki zajęć) wspólnie z uczniami i/lub rodzicami biorąc pod uwagę możliwości techniczne obu stron.
  2. Lekcje realizowane są na dotychczasowych zasadach, tj. – zgodnie z obowiązującym planem lekcji, uwzględniając potrzeby edukacyjne i możliwości psychofizyczne uczniów.
  3. Nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne przekazuje uczniom i/lub rodzicom różnorodne  materiały niezbędne do realizacji zajęć (w tym materiały elektroniczne).
  4. Nauczyciele w zależności od potrzeb modyfikują na bieżąco swoje programy nauczania dostosowując je do istniejących warunków, zgodnie z podstawą programową. Każdorazowo informują o tym fakcie dyrektora szkoły poprzez Librusa.
  5. Konsultacje dla uczniów i rodziców prowadzone są na platformie Librus, mailowo (e-mail szkoły lub prywatne e-maile nauczycieli), telefonicznie (po wcześniejszym uzgodnieniu terminu dogodnego dla obu stron).
  6. Frekwencja wpisywana jest najwcześniej wieczorem danego dnia ok. godz. 19.00, lub rano dnia następnego do godz. 10.00 na podstawie informacji o odebraniu w Librusie wiadomości (w przypadku lekcji online frekwencję wpisujemy na bieżąco). Usprawiedliwianie e-nieobecności należy do kompetencji wychowawcy . Podstawą usprawiedliwienia jest choroba ucznia lub problemy techniczne uniemożliwiające odbiór wiadomości.
  7. Ocenianie odbywa się zgodnie ze statutem szkoły. Ocenianiu podlega głównie zaangażowanie ucznia w wykonywanie zadań, aktywny udział w lekcji, terminowość oddawania wykonanych prac i zadań. Każdy z nauczycieli określa i podaje do wiadomości uczniom i/lub rodzicom przez Librus zasady oceniania ze swojego przedmiotu (jeśli wprowadził istotne zmiany w odniesieniu do PZO). Zarówno rodzice jak i uczniowie o postępach w nauce oraz uzyskanych ocenach informowani są poprzez wpisy w Librusie.
  8. Monitorowanie postępów uczniów oraz sposób weryfikacji wiedzy ustalają nauczyciele poszczególnych przedmiotów informując o tym uczniów i rodziców poprzez Librusa (mogą w tym być pomocne karty pracy, zdjęcia lub filmiki z telefonu, internetowe portale np. quizizz, Messenger itd.).
  9. Wychowawcy monitorują aktywność uczniów podczas kształcenia na odległość (odbieranie wiadomości, wykonywanie zadań/prac domowych) oraz podejmują odpowiednie działania we współpracy z rodzicami i innymi nauczycielami mające na celu aktywizowanie uczniów.
  10. Warunki przeprowadzania egzaminu klasyfikacyjnego, egzaminu poprawkowego i sprawdzianu wiadomości i umiejętności oraz warunki i tryb ustalania rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania są zgodne ze statutem szkoły. Powyższe egzaminy i sprawdziany będą się odbywały na odległość, w wyznaczonym dniu i  godzinie, po ustaleniu z uczniem  i/lub rodzicem możliwości technicznych. Zalecana jest forma online. W przypadku braku takiej możliwości będą to inne formy np. kontakt telefoniczny. Komisja będzie pracowała w szkole z zachowaniem środków ostrożności (badanie temperatury, bezpieczna odległość między członkami komisji ,środki ochrony osobistej tj. maseczki, rękawiczki). 
  11. Nauczyciele realizują zajęcia w ramach obowiązującego ich dotychczas tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin. Po przekroczeniu tego wymiaru realizują godziny ponadwymiarowe. Podstawą wynagrodzenia za te godziny jest rzetelna ich realizacja w czasie rzeczywistym lub zbliżonym do rzeczywistego. Niedozwolone jest wysyłanie materiałów lub zadawanie prac raz na tydzień przy pięciodniowym tygodniu pracy – zarówno nauczyciele jak i uczniowie pracują  systematycznie czyli zgodnie z planem lekcji.
  12. Dokumentowanie pracy nauczycieli odbywa się na dotychczasowych zasadach – za pomocą platformy Librus, poprzez kontrolę wpisów tematów w czasie rzeczywistych lekcji. Dodatkowo nauczyciele na polecenie dyrektora (tak jak dotychczas) zobowiązani są do przesłania kopii wiadomości, załączników, materiałów wysłanych do uczniów i/lub rodziców za pomocą Librusa i innych komunikatorów.
  13. Nauczyciele, którzy będą przebywać na terenie szkoły, telefonicznie uprzedzają o tym fakcie dyrektora szkoły oraz obowiązkowo stosują się do procedur jakie obowiązują wszystkich pracowników tj. bezdotykowe mierzenie temperatury, umycie rąk płynem dezynfekującym, noszenie rękawiczek jednorazowych oraz maseczek w bezpośrednim kontakcie z innymi pracownikami.

Uwagi:

Powyższy dokument obowiązuje od 25 marca 2020 r. i jest kontynuacją zadań wprowadzonych Zarządzeniem Dyrektora  nr 5/2020 z dnia 11 marca 2020 r.