Powiatowy Zespół Szkół nr 2 w Rumi - Erasmus +
A A

Powiatowy Zespół Szkół nr 2 im. Hipolita Roszczynialskiego w Rumi

PODSUMOWANIE MOBILNOŚCI PRAKTYK ZAGRANICZNYCH W PORTUGALII ORAZ INAUGURACJA NOWEGO PROJKETU PRAKTYK ZAWODOWYCH DO SZWECJI WE WSPÓŁPRACY Z PARTNEREM PROJEKTU - EU MOBILITY SVERIGE

W dniu 24 września 2021 roku odbyło się uroczyste podsumowanie mobilności praktyk zawodowych w Portugalii "Z rumskiego Hipolita do Europy- zagraniczna praktyka i zdobyte doświadczenie szansą na znalezienie pracy". Wniosek numer: 2018-1-PL01-KA102-047709 w ramach Programu Erasmus+ sektora Kształcenie i szkolenia zawodowe i otrzymał dofinansowanie z projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” finansowanego z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Podczas uroczystości podsumowującej odbyło się uroczyste rozdanie certyfikatów Europass oraz przedstawienie korzyści płynących z uczestnictwa w projekcie. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas trzecich technikum, nauczyciele, dyrekcja i rodzice uczniów.

Po podsumowaniu kończącego się projektu uczniowie wysłuchali informacji na temat nowego projektu: projektu o numerze 2020-1-PL01-KA102-078857 pt.: „Droga z Hipolita do Europy autostradą do rozwoju zawodowego uczniów”.

Informacje przekazała obecna na spotkaniu Patrycja Pilarek- koordynator/partner firmy EU MOBILITY SVERIGE

View the embedded image gallery online at:
http://www.hipolit.info/erasmus#sigFreeId022ccac750

PRAKTYKI ZAWODOWE W PORTUGALII- CERTYFIKATY

Uczniowie HIPOLITA przebywający od początku lipca w Bradze w Portugalii odbywają staż zawodowy. W tym czasie pracowali w lokalnych zakładach pracy, zwiedzali północną Portugalię. Cieszyli się dodatkowymi atrakcjami, jak surfing nad oceanem. W ramach wymiany kulturowej zorganizowali WIECZÓR POLSKI z polskim daniami. W dniu 30 lipca oficjalnie zakończyli staż. Tego dnia odbyła się uroczysta gala rozdania certyfikatów potwierdzających zagraniczną praktykę zawodową.

View the embedded image gallery online at:
http://www.hipolit.info/erasmus#sigFreeId0e86241646

PRAKTYKI ZAGRANICZNE W PORTUGALII

Od 5 lipca uczniowie klas: logistycznej, turystycznej i fryzjerskiej odbywają praktykę zawodową w Portugalii w ramach:

Programu Erasmus+ sektora Kształcenie i szkolenia zawodowe i otrzymał dofinansowanie z projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” finansowanego z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Maksymalna przyznana kwota dofinansowania wynosi 117324,00 EURO tj. 505924,55 PLN

Partnerem projektu jest firma: EduPlus – European Centre for Education and Skills Development, Lda

Uczniowie odbywają miesięczny staż w portugalskich zakładach pracy. Ponadto mają okazję poznać kulturę, zwyczaje, historie, zabytki i tradycje Portugalii. Mają okazję do poznania podczas wycieczek krajoznawczych w czasie wolnym od pracy. Uczniowie zwiedzili Bragę, Porto, Esposende, Guimaraes, Ponte de Lima, Viana do Castelo.

View the embedded image gallery online at:
http://www.hipolit.info/erasmus#sigFreeId98b9b5cd17

MOBILNOŚĆ UCZNIÓW - PRAKTYKI ZAGRANICZNE W PORTUGALII

W dniu 5 lipca rozpoczęła się II mobilność - praktyki zagraniczne w Portugalii w ramach projektu pt.: "Z rumskiego Hipolita do Europy- zagraniczna praktyka i zdobyte doświadczenie szansą na znalezienie pracy". Wniosek nr 2018-1-PL01-KA102-047709

Uczniowie klas trzecich i czwartych w zawodach: technik logistyk, technik usług fryzjerskich i technik organizacji turystyki rozpoczęli praktyki zagraniczne w Portugalii. Logistycy w firmie kurjerskiej GLS. Turyści w Parku rozrywki PICOTO PARK ADVENTURE oraz fryzjerki w zakładach fryjzerkich. Uczniowie odbywają praktyki w miejscowości Braga na północy Portugalii.

View the embedded image gallery online at:
http://www.hipolit.info/erasmus#sigFreeIda8430473e5

WARSZTATY TURYSTYCZNE W GDYNI

W dniu10 czerwca 2021 roku uczniowie klas turystycznych: 2C wraz z nauczycielami: R. Nowickim i B. Kutkowską przeprowadzili zajęcia plenerowe z turystyki, podczas których młodzi Turyści z HIPOLITA poznawali tajniki pracy przewodników miejskich. Uczniowie podczas zwiedzania Gdyni oprowadzali swoje koleżanki i kolegów, przekazując informacje o mieście i porcie. Młodzi adepci turystyki poznali walory historyczno - kulturowe miasta, zobaczyli zabytki modernizmu, jak powstawał port, historię miasta w okresie XX-lecia międzywojennego i zobaczyli najciekawsze obiekty: budynek PLO, Cyganerię, Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, ORP Błyskawica, SV Dar Pomorza i szereg innych.

g

WARSZTATY TURYSTYCZNE W SOPOCIE

W dniu 02 czerwca 2021 roku odbyły się przedmiotowe warsztaty turystyczne dla klasy: 2C w ramach których uczniowie pod kierunkiem nauczycieli: R. Nowickiego poznawali walory Sopotu. Uczniowie mogli sprawdzić swoje umiejętności jako adepci na pilotów i przewodników miejskich. Turyści między innymi odwiedzili kościół św. Jerzego, krzywy domek, dworek Sierakowskich, dwór hiszpański. Ponadto poznali historię miasta jako uzdrowiska i kurortu nadmorskiego. Przeszli się na molo, które jest najdłuższym drewnianym tego typu w Europie, poznali historię słynnego Grand Hotelu oraz postać Jana Jerzego Haffnera, który przyczynił się do utworzenia w Sopocie kąpieliska morskiego oraz kurortu.

View the embedded image gallery online at:
http://www.hipolit.info/erasmus#sigFreeId9fb8333019

 

REKRUTACJA UZUPEŁNIAJĄCA NA PRAKTYKI ZAGRANICZNE
W RAMACH PROGRAMU POWER

Miło nam poinformować uczniów Naszego HIPOLITA chcących wziąć udział w projekcie pt:
„Z rumskiego Hipolita do Europy- zagraniczna praktyka i zdobyte doświadczenie szansą na znalezienie pracy” o numerze 2018-1-PL01-KA102-047709 w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków POWER na zasadach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe, że z dniem 01.06.2021 roku rozpoczął się w szkole proces rekrutacji uzupełniającej na praktyki zagraniczne -II mobilności edukacyjnej i działań związanych ze współpracą międzynarodową w ramach Programu POWER.
Dotychczasowa sytuacja pandemiczna zablokowała wszelakie wyjazdy i podróże, w tym te zagraniczne związane programami ERASMUS+/POWER. Jednakże obecna sytuacja pandemiczna pozwoliła na NOWE OTWARCIE.
Najbliższy termin praktyk to 05.07.2021 - 31.07.2021.
Partnerem projektu jest firma: EduPlus – European Centre for Education and Skills Development, Lda. Firma z Portugalii, która organizuje we współpracy z Hipolitem praktyki w tym kraju!
Celem projektu jest między innymi to, aby uczniowie z Hipolita poprzez praktyki zagraniczne zdobyli umiejętności, które są bardzo przydatne w wykonywanych przez nich zawodach, takie jak: doświadczenie zawodowe, umiejętności praktyczne i językowe. Uczniowie poszerzą także swoją wiedzę teoretyczną. Dzięki praktykom zagranicznym uczniowie podszkolą umiejętności posługiwania się językiem angielskim, co wpłynie znacząco na ich atrakcyjność, jako pracowników na rynku pracy w kraju, a także w całej Unii Europejskiej. Efektem zdobytego doświadczenia podczas praktyk zagranicznych będą: łatwiejsze znalezienie pracy przez naszych uczniów po ukończeniu szkoły, możliwość samorealizacji i ich własne inicjatywy, do których można zaliczyć na przykład: założenie własnej działalności gospodarczej, konkurencyjność na rynku pracy dzięki uzyskanym Certyfikatom, jak Europass Mobility oraz liczne zdobyte kontakty, które też mogą zaowocować innymi pomysłami w celu poszukiwania pracy, jak współpraca między przedsiębiorstwami w przypadku założenia własnej firmy.

1623324673618

unia

W dniu grudniu 2020 roku odbyło się uroczyste podpisanie umowy finansowej przez dyrektor PZS nr 2 w Rumi Halinę Filińską z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji dotyczącą praktyk zawodowych (wniosek nr POWERVET: 2020-1-PL01-KA102-078857 w ramach projektu "Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego" realizowanego ze środków PO WER) pt.: „Droga z Hipolita do Europy autostradą do rozwoju zawodowego uczniów”, dla kierunku logistycznego, turystycznego i fryzjerskiego. Przyznana kwota dofinansowania wynosi 125804,00 EURO tj. 536289,87 PLN. Praktyki zawodowe dla uczniów rumskiego HIPOLITA mają się odbyć w Szwecji w latach 2021 i 2022. Partnerem projektu jest EU Mobility. Koordynatorem projektu jest nauczyciel przedmiotów zawodowych turystycznych Rafał Nowicki.

Celem projektu jest między innymi to, aby uczniowie z Hipolita poprzez praktyki zagraniczne zdobyli umiejętności, które są bardzo przydatne w wykonywanych przez nich zawodach. Są to: doświadczenie zawodowe, umiejętności praktyczne i językowe. Uczniowie poszerzą także swoją wiedzę teoretyczną. Dzięki praktykom zagranicznym uczniowie podszkolą umiejętności posługiwania się językiem angielskim, co wpłynie znacząco na ich atrakcyjność, jako pracowników na rynku pracy w kraju, a także w całej Unii Europejskiej. Efektem zdobytego doświadczenia podczas praktyk zagranicznych będą: łatwiejsze znalezienie pracy przez naszych uczniów po ukończeniu szkoły, możliwość samorealizacji i ich własne inicjatywy, do których można zaliczyć na przykład: założenie własnej działalności gospodarczej, konkurencyjność na rynku pracy. Świadectwem z realizacji zagranicznych praktyk zawodowych jest Certyfikat Europass Mobility, który jest ważnym dokumentem na europejskim rynku pracy. Uczniowie zdobywają też liczne kontakty, które mogą zaowocować innymi pomysłami w celu poszukiwania pracy, jak współpraca między przedsiębiorstwami w przypadku założenia własnej firmy. Uczestnikami projektu będą uczniowie klas trzecich kształcący się w zawodach: technik organizacji turystyki, technik usług fryzjerskich, technik logistyk.

Powiatowy Zespół Szkół nr 2 w Rumi jest liderem pozyskiwania projektów unijnych w ramach programów Erasmus+ i POWER w Powiecie Wejherowskim. Obecny projekt jest już szóstym od roku 2015, który wchodzi w życie w ramach kształcenia zawodowego w HIPOLICIE. W trakcie realizacji są również projekty POWERVET: z roku 2018 wniosek numer: 2018-1-PL01-KA102-047709 Tytuł: „Z rumskiego Hipolita do Europy- zagraniczna praktyka i zdobyte doświadczenie szansą na znalezienie pracy”, dla kierunku logistycznego, turystycznego i fryzjerskiego, którego koordynatorem jest Rafał Nowicki oraz projekt z roku 2019 wniosek nr 2019-1-PL01-KA102-062837 „Praktyki w Hiszpanii szansą  rozwoju umiejętności kulinarnych i spedycyjnych uczniów rumskiego Hipolita”, dla kierunków gastronomicznego, spedycyjnego i logistycznego również na dwa lata 2019-2021 do Andaluzji w Hiszpanii, którego koordynatorem jest nauczycielka przedmiotów gastronomicznych Dorota Gaszta.

 

Zapraszamy do galerii zdjęć.