W dniu 5 maja 2019 roku uczniowie z HIPOLITA w Rumi kształcący się w zawodach technik logistyk i technik usług fryzjerskich oraz technik obsługi turystycznej wylecieli na zagraniczne praktyki zawodowe do Sligo w Irlandii „Z rumskiego Hipolita do Europy- zagraniczna praktyka i zdobyte doświadczenie szansą na znalezienie pracy” o numerze 2018-1-PL01-KA102-047709 w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków POWER na zasadach Programu Erasmus+  sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe. Jest to kolejny projekt unijny na zasadach programu Erasmus+ realizowany w naszej szkole, z którego korzystają uczniowie HIPOLITA, jako beneficjenci. Na gdańskim lotnisku im. Lecha Wałęsy w Rębiechowie uczestników projektu żegnali rodzice wraz z koordynatorem projektu Rafałem Nowickim. Udział w projekcie dla uczniów jest bezpłatny, a każdy uczestnik ma zapewniony  kurs językowy i pedagogiczny, przelot do Irlandii, zakwaterowanie u irlandzkich rodzin i wyżywienie podczas pobytu w Irlandii, a przede wszystkim udział w miesięcznych praktykach zawodowych u irlandzkich przedsiębiorców, intensywny kurs języka angielskiego, lokalny transport i opiekę ze strony partnera- Your International Treining oraz nauczycieli ze szkoły. Razem z uczniami i ich opiekunami w tym samym czasie, do Irlandii wylecieli też uczniowie z Zespołu Szkół Handlowych w Sopocie.

View the embedded image gallery online at:
http://www.hipolit.info/erasmus#sigFreeId8b8639cf97

 

W dniu 26 kwietnia 2019 r., w naszej szkole odbyło się uroczyste podpisanie przez uczniów umów dla wyjeżdżających do Irlandii na praktyki zawodowe „Z rumskiego Hipolita do Europy- zagraniczna praktyka i zdobyte doświadczenie szansą na znalezienie pracy” o numerze 2018-1-PL01-KA102-047709 w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków POWER na zasadach Programu Erasmus+  sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe. Był to kolejny etap przygotowań do wyjazdu, który rozpoczął się jesienią 2018 roku od momentu rekrutacji. W maju grupa dwudziestu uczniów- beneficjentów projektu wraz z dwójką opiekunów : Martą Ulatowską i Małgorzatą Więcek wylecą do Irlandii, gdzie przez miesiąc będą dokształcać się pracując w irlandzkich firmach, każdy w swoim fachu, wg. wybranego kierunku kształcenia w miejscowości Sligo. 

W dniu 24 września 2018 roku odbyła się gala podsumowująca dwuletni Program Erasmus+ 2016-1-PL01-KA102-025121 pt."Młodzi na europejskim rynku pracy- praktyka i doświadczenie szansą na znalezienie pracy. Praktyka zawodowa uczniów ZSP nr 2 w Rumi w Irlandii". Podczas uroczystości, w której uczestniczyła społeczność szkolna, młodzież uczestnicząca w drugiej mobilności praktyk zagranicznych w Irlandii otrzymała dokumenty Europass - Mobilność potwierdzające kwalifikacje i umiejętności zdobyte w innym kraju Unii Europejskiej. Dokumenty wręczyła beneficjentom Programu Erasmus+ dyrektor szkoły Halina Filińska. Ponadto zaprezentowano film, w którym młodzież opowiedziała o swoich doświadczeniach i przeżyciach podczas pobytu w Irlandii. Uczniowie mogli podzielić się swoimi doświadczeniami. Koordynator projektu Rafał Nowicki oraz ewaluator Karolina Leszega opowiedzieli o możliwościach i  korzyściach które daje uczniom udział w takim projekcie. 

View the embedded image gallery online at:
http://www.hipolit.info/erasmus#sigFreeId06ddfc05b1

Kolejny wniosek pt. "Z rumskiego Hipolita do Europy - zagraniczna praktyka i zdobyte doświadczenie szansą na znalezienie pracy" został zatwierdzony do realizacji z Programu Erasmus+ sektor: Kształcenie i szkolenia zawodowe i otrzymał dofinansowanie z projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” finansowanego z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

W dniu 12 września 2018 roku odbyło się uroczyste podpisanie umowy finansowej z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji dotyczącą praktyk zawodowych w ramach projektu ERASMUS+. Umowę podpisała dyrektor PZS nr 2 Halina Filińska w obecności koordynatora projektu Rafała Nowickiego. Jest to czwarty projekt zagranicznych praktyk zawodowych dla młodzieży „Hipolita”, realizowany w ramach programu ERASMUS+. Koordynatorem i osobą odpowiedzialną za napisanie projektu jest nauczyciel Rafał Nowicki. W ubiegłym roku szkoła pozyskała dotację dla kucharzy, którzy pojechali do Irlandii a nieco wcześniej z takiej możliwości skorzystali uczniowie klas o profilu fryzjerskim, turystycznym i logistycznym. Ci uczniowie uczestniczyli w praktykach zawodowych w ramach programu Erasmus+ na lata 2016-2018. W przyszłym roku korzystając z tego programu uczniowie klas kierunku turystycznego, logistycznego i fryzjerskiego pojadą do Sligo w Irlandii Północnej. Partnerem projektu jest firma Your International Training, która jest organizacją zajmującą się rozwojem zawodowym i edukacją w ramach europejskich projektów mobilności dla szkół średnich i uczelni wyższych na terenie Unii Europejskiej. Firma organizuje praktyki i staże zawodowe, których celem jest edukacja, zdobywanie doświadczenia podnoszenie kwalifikacji, poznawanie nowych metod kształcenia zawodowego i nauka języka angielskiego.

View the embedded image gallery online at:
http://www.hipolit.info/erasmus#sigFreeId8aa6f17632

Od 8 kwietnia do 6 maja 2018 uczniowie HIPOLITA uczestniczyli w zagranicznych praktykach zawodowych w Irlandii w ramach programu Erasmus+. Program mobilności uczniów pt: "Młodzi na europejskim rynku pracy-praktyka zawodowa i doświadczenie szansą na znalezienie pracy. Praktyka zawodowa uczniów ZSP nr 2 w Rumi w Irlandii" realizowany jest w Irlandii we współpracy z partnerem projektu, firmą Your International Treining od 2016 roku. Trwa dwa lata i kończy się w sierpniu 2018 roku. W programie wzięli udział uczniowie technikum klas trzecich  o profilu - fryzjerskim, logistycznym i turystycznym. Podczas pobytu w Irlandii uczniowie przebywali w Youghal koło Cork. Tam mieszkali u rodzin i odbywali praktyki zawodowe. Logistycy pracowali w sklepach: Tesco, Spar, Super Valu. Fryzjerzy w zakładach fryzjerskich, zaś turyści w Centrum Informacji Turystycznej w Youghal. Poza pracą nasi uczniowie odbyli kurs językowy z języka angielskiego przygotowany przez partnera Your International Treining, poznawali kulturę i zwyczaje panujące w Irlandii, uczestnicząc w przygotowanych wieczorach irlandzkich. W dni wolne od pracy i praktyki młodzież naszej szkoły odbywała liczne wycieczki kulturalno-krajoznawcze poznając przy tym walory turystyczne i przyrodnicze Irlandii.Uczniowie zwiedzili między innymi: miasta i miasteczka- Cork, Lismore, Waterford, Kilkenny, Cobh, Killarney. W miejscowości Cobh "mieście łez" ze względu na to, że był to główny port emigracyjny Irlandii do Ameryki, w tamtejszym muzeum TITANICA uczniowie zwiedzili wystawę poświęconą tragedii ludzi płynących na tym transatlantyku do Nowego Yorku. Statek zatonął w 1912 roku. Najciekawszymi wycieczkami były te przyrodnicze do Mahonfalls w Comeragh Mountains, czy Killarney Nacional Park do Torc Waterfall i malowniczego Muckross House, gdzie znajdują się przepiękne wodospady i parki-ogrody. Na koniec odbyła się uroczystość rozdania certyfikatów uczniom: językowego English Language Certificate i Work placement Certificate. Warto przy tym podkreślić, że dzięki finansowaniu projektu z budżetu Unii Europejskiej uczniowie za nic nie płacili. Otrzymali przy tym ogromne wsparcie, szanse na poznanie europejskiego rynku pracy i możliwość własnego rozwoju zawodowego i zdobycia praktyki zawodowej poświadczonej stosownym certyfikatem. Dzięki wsparciu i pomocy ze strony irlandzkiego partnera- firmy YOUR INTERNATIONAL TREINING uczniowie również otrzymali wsparcie finansowe: tzw. kieszonkowe na potrzeby własne podczas miesięcznego pobytu w Irlandii.

View the embedded image gallery online at:
http://www.hipolit.info/erasmus#sigFreeId72e3c9c48c

Mija półmetek pobytu uczniów naszej szkoły w Irlandii na praktykach zawodowych w ramach programu Erasmus+. W tym czasie uczniowie zaaklimatyzowali się, poznali rodziny, u których mieszkają, uczestniczyli w kursie językowym. Poznawali irlandzką kulturę i zwyczaje, wyjeżdżali na liczne wycieczki krajoznawcze organizowane przez irlandzkiego partnera, firmę Your International Treining. Młodzi ludzie zwiedzili między innymi zamek w Lismore, Cork, klify w Ardmore i Cobh. Uczniowie klas turystycznych podczas pobytu w Irlandii odbywają praktykę w Centrum Informacji Turystycznej w Youghal.

View the embedded image gallery online at:
http://www.hipolit.info/erasmus#sigFreeIddf5ba81f1f

Od 8 kwietnia 2018 roku, w Irlandii przebywają uczniowie naszej szkoły: FRYZJERKI, TURYŚCI i LOGISTYCY, którzy odbywają zagraniczne praktyki w ramach programu Erasmus+.Uczniowie mieszkają w Youghal koło Cork u irlandzkich rodzin, którzy ich goszczą. Młodzi poznają nowe środowisko, nowych ludzi, poznają irlandzką kulturę, uczą się języka angielskiego na przygotowanym dla nich kursie językowym. Przystosowują się do pracy w tamtejszych firmach poprzez poznanie zasad BHP. W wolnym czasie spędzają czas na wycieczkach i poznawaniu okolicy. Oto migawka z ich pobytu:)

View the embedded image gallery online at:
http://www.hipolit.info/erasmus#sigFreeIdebeb539497

W dniu 8 kwietnia 2018 roku uczniowie z rumskiego HIPOLITA kształcący się w zawodach technik logistyk, technik usług fryzjerskich i technik obsługi turystycznej wylecieli na zagraniczne praktyki zawodowe do Cork w Irlandii w ramach programu Erasmus+. To już trzeci wyjazd w ramach programu Erasmus+ realizowany w PZS nr 2 w Rumi. Na gdańskim lotnisku im. Lecha Wałęsy w Rębiechowie uczestników projektu żegnali rodzice oraz dyrektor szkoły Pani Halina Filińska wraz z koordynatorem projektu Panem Rafałem Nowickim. Udział w projekcie dla uczniów jest bezpłatny, a każdy z nich ma zapewniony przelot do Irlandii, kurs językowy i pedagogiczny, zakwaterowanie u irlandzkich rodzin i wyżywienie podczas pobytu, a przede wszystkim udział w miesięcznych praktykach zawodowych u miejscowych przedsiębiorców, intensywny kurs języka angielskiego w Irlandii, lokalny transport i opiekę ze strony partnera- Your International Treining oraz opiekunów ze szkoły, którymi są: Wioletta Ptak-Fedyk, Karolina Leszega, Anita Więcek-Muc i Rafał Nowicki. W tym samym czasie praktyki zawodowe w Irlandii odbywają uczniowie Zespołu Szkół Handlowych w Sopocie, z którą „Hipolit” ściśle współpracuje. Na lotnisku w Gdańsku zaczęła się irlandzka przygoda:)

View the embedded image gallery online at:
http://www.hipolit.info/erasmus#sigFreeId47392f2418